Što je novo na tržištu energije iz drva u Hrvatskoj
19.02.2010.
Jučer se u zagrebačkom hotelu International održao seminar pod nazivom „Trendovi na tržištu energije iz drva u Republici Hrvatskoj“. Na seminaru su izložena brojna izlaganja o prednosti drva kao alternativnog izvora energije.
Uvodno su se obratili Stipo Velić, ravnatelj Uprave za drvnu industriju, Radovan Despot, prodekan Drvno-tehnološkog odjela na Šumarskom fakultetu i Zdravko Žuža, predsjednik Odbora za biomasu. "Ograničenost izvora fosilnih goriva te ekološki problemi s kojima je danas suočen cijeli svijet tjeraju nas da potražimo nove, alternativne izvore energije koji će osigurati održiv razvoj ljudske vrste. Takvi izvori moraju biti i obnovljivi, a jedan od njih je i šumska drvna biomasa koje Hrvatska ima u velikoj količini, s obzirom da je 48 posto Hrvatske pokriveno šumom", rekao je u svom obraćanju Z.Žuža.
Uz brojna izlaganja iz teorije i prakse, na Seminaru je prezentaciju izložila i Gordana Jeličić, rukovoditelj financijskog odjela iz HEP ESCO-a. Prezentacija pod nazivom „Mogućnost financiranja i izvedbe kogeneracijskih postrojenja na biomasu kao ESCO projekta“ objasnila je prisutnima s čime se zapravo bavi HEP ESCO. Uz sam rad HEP ESCO-a predstavljena je i suradnja s poduzećem Strizivojna Hrast. Riječ je o projektu koji sinergijski objedinjuje projekt energetske učinkovitosti i projekt obnovljivih izvora energije. Tu se, kako je objasnila G.Jeličić, izgradnjom kogeneracijskog postrojenja zamjenjuje rad neučinkovitih i skupih dizelskih agregata za proizvodnju električne energije i ostvaruju uštede u potrošnji energenata jer se za gorivo koristi otpadno drvo iz proizvodnog procesa. "Tehnologija kogeneracijskih postrojenja je najučinkovitija jer je riječ o istovremenoj proizvodnji električne i toplinske energije. Zamjenom dizelskog goriva kao energenta drvnom masom dodatno se pridonosi i zaštiti okoliša", naglasila je G.Jeličić.
Nužni kolačići - omogućuju interakciju s uslugom ili internetskom lokacijom kako biste mogli pristupiti osnovnim značajkama za pružanje te usluge. Odnose se na zatraženu uslugu kao što je, npr. identifikator sesije trenutačnog posjeta.
Funkcionalni kolačići - omogućuju internetskoj stranici pružanje poboljšane funkcionalnosti i personalizaciju, npr. pamćenje jezika na kojem se prikazuje sadržaj stranica toga internetskog mjesta.
Statistički kolačići - omogućuju prikupljanje podataka u agregiranom obliku bez identificiranja samoga korisnika. Služe za praćenje ponašanja korisnika na internetskoj stranici u svrhu istraživanja tržišta i praćenja analitike. Ovi uvidi omogućuju internetskoj stranici poboljšavanje sadržaja i razvijanje boljih značajki koje unaprjeđuju korisnički doživljaj.
Marketinški kolačići - omogućuju prikupljanje informacija o navikama i ponašanju korisnika na internetskom mjestu radi objavljivanja relevantnih oglasa za korisnika usklađenih s njegovim interesima. Također se mogu koristiti i za mjerenje učinkovitosti neke kampanje.