Večernji list obavio je detalje projekta osviještavanja javnosti o štetnosti svjetlosnog zagađenja
Pohvaljujemo projekt nazvan „Sunce noći“ koji je krenuo od četiri mlada entuzijasta, redom arhitekt, akademski slikar, magistar informatičkih tehnologija, te ima namjeru omogućiti jedinstveni performans u Zagrebu– gašenje dijela javne rasvjete, a nastalom tamom kreirati će simbol drveta.
Uvjereni su kako će slike tog spektakla obići cijeli svijet i u javnosti probuditi svijest o svjetlosnom zagađenju metropole koji šteti okolišu i zdravlju svakog stanovnika. Čak kada bi se ova ideja i mogla realizirati i provesti, sigurni smo da bi u tom slučaju poslali jasnu poruku važnosti ušteda i očuvanja okoliša.
Osviješćivanje javnosti o mogućim uštedama u energiji kao i u bilo kojem
obliku očuvanja okoliša od svjetlosnog onečišćenja te smanjenje
štetnosti emisija stakleničkih plinova, uvijek je bio glavni dio
provedbe projekata HEP-ESCO-a, kako dosad na svim izvedenim projektima,
tako i u budućnosti, na novim i sve izazovnijim projektima primjene
mjera energetske učinkovitosti.
Tako se i u ovom članku kao jedini dobar primjer ušteda na javnoj rasvjeti u Zagrebu, navodi pilot-projekt energetske učinkovitosti koji je izveo HEP-ESCO d.o.o., te je projekt završio 2006. godine (u članku je pogrešno navedena 2009. godina) te će se u ožujku ove godine u potpunosti taj projekt i otplatiti kroz ostvarene uštede.
HEP-ESCO-ov projekt energetske učinkovitosti na javnoj rasvjeti Grada Zagreba bio je ustvari pilot-projekt. Nažalost, sve je ostalo na pilot-projektu, te Grad Zagreb nije iskoristio mogućnosti energetskih i financijskih ušteda kao što je bilo planirano. Da se projekt energetske učinkovitosti na sustavima javne rasvjete u Zagrebu realizirao do kraja, ideja o Suncu noći odnosila bi se na neki drugi grad.