EN
Obljetnica oslobođenja Peruće

Obljetnica oslobođenja Peruće

27.01.2017.
Pokušaj rušenja brane Peruća na rijeci Cetini u blizini Sinja uspješno je spriječen 28. siječnja 1993. godine.

Tog dana, brzom intervencijom Hrvatske vojske i zaposlenika HEP-a izbjegnuta je katastrofa i uspješno je okončana skoro 17-mjesečna prijetnja da, rušenjem brane, voda uništi cijelo nizvodno naseljeno područje s 40 tisuća stanovnika, sve do Jadranskog mora. Podsjetimo, nakon što je 17. rujna 1991. neprijatelj zaposjeo područje unutar kojega je bilo akumulacijsko jezero, brana i strojarnica HE Peruća, u kontrolnoj galeriji brane i preljevnoj građevini postavljeno je između 20 i 30 tona eksploziva. Premda su od srpnja 1992. branu nadzirali pripadnici  UNPROFOR-a, sa strepnjom se dočekivao svaki novi dan.

Neprijatelj je 7. siječnja 1993. ponovno zaposjeo branu, a dan poslije su se s tog područja povukli dotadašnji njeni čuvari – međunarodne snage. U noći s 27.  na 28. siječnja s povećim snagama stigli su na Peruću te prije svog povlačenja aktivirali eksploziv. Srećom, eksploziv je branu  oštetio, ali ne i srušio: oštećena je preljevna građevina i injekcijska galerija, poplavljeno je rasklopno postrojenje i strojarnica hidroelektrane.

Sanacija brane Peruća započela je u kolovozu 1993. godine, a djelatnici HEP-a u razmjerno kratkom roku uspjeli su u pogon pustiti vodom i muljem poplavljene agregate. Obnova brane Peruća u cijelosti je završena krajem svibnja 1996. godine i jedinstveni je graditeljski pothvat u svjetskim razmjerima.

 

Fotogalerija

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Ova stranica upotrebljava kolačiće
Nužni kolačići - omogućuju interakciju s uslugom ili internetskom lokacijom kako biste mogli pristupiti osnovnim značajkama za pružanje te usluge. Odnose se na zatraženu uslugu kao što je, npr. identifikator sesije trenutačnog posjeta.
Funkcionalni kolačići - omogućuju internetskoj stranici pružanje poboljšane funkcionalnosti i personalizaciju, npr. pamćenje jezika na kojem se prikazuje sadržaj stranica toga internetskog mjesta.
Statistički kolačići - omogućuju prikupljanje podataka u agregiranom obliku bez identificiranja samoga korisnika. Služe za praćenje ponašanja korisnika na internetskoj stranici u svrhu istraživanja tržišta i praćenja analitike. Ovi uvidi omogućuju internetskoj stranici poboljšavanje sadržaja i razvijanje boljih značajki koje unaprjeđuju korisnički doživljaj.
Marketinški kolačići - omogućuju prikupljanje informacija o navikama i ponašanju korisnika na internetskom mjestu radi objavljivanja relevantnih oglasa za korisnika usklađenih s njegovim interesima. Također se mogu koristiti i za mjerenje učinkovitosti neke kampanje.
Prihvaćam odabrane
Na ovoj mrežnoj stranici koriste se kolačići. Molimo Vas da pročitate Obavijest o kolačićima.
Prihvaćam sve