EN

Do 2020. u Primorsko-goranskoj županiji riješit će se problem stradavanja ptica od strujnog udara

04.12.2013.
Zaštita ugroženih vrsta ptica i životinja, koje su izložene elektrokuciji, odnosno stradavanju uslijed strujnog udara, zajednički je projekt HEP ODS-a -Elektroprimorja, te ustanova i udruga koje skrbe o zaštiti rijetkih i ugroženih vrsta.

Na području Primorsko-goranske županije obitavaju brojne ugrožene ptičje vrste poput orlova, surih orlova, sova i sokolova, a na Cresu je i zaštićeno obitavalište bjeloglavih supova. Na području Županije su i Nacionalni park Risnjak, te Park prirode Učka, dakle područja koja zahtijevaju posebne mjere zaštite.

U Elektroprimorju, riječkoj jedinici HEP Operatora distribucijskog sustava sustavno se rješava problem stradavanja zaštićenih vrsta ptica i životinja od elektrokucije na nadzemnim srednjenaponskim električnim vodovima, a u suradnji s Ministarstvom zaštite okoliša i prirode, Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Primorsko-goranske županije, Parkom prirode Učka, Nacionalnim parkom Risnjak, te Eko Centrom Caput Insulae – Beli i Centrom za zaštitu ptica grabljivica „Grifon“.

Predstavnici suradničkih ustanova i udruga za zaštitu prirode izradili su detaljne karte mikrolokacija staništa zaštićenih vrsta ptica i životinja te migracijskih  ruta, a pripremili su i dokumentaciju stradavanja ugroženih vrsta.  Istovremenim uvidom u trase srednjenaponskih vodova i elektroenergetskih  postrojenja identificirana su područja najčešćih stradanja zaštićenih i rijetkih ptica, koja su dobila prioritet u zaštiti postrojenja i mreže. Na temelju popisa prioriteta, na području Cresa je 50 električnih stupova SN već opremljeno izlolacijskom zaštitnom opremom koja sprječava stradavanje ptica i životinja. 

Zajednički je plan zaštitara prirode i Elektroprimorja, do 2020. godine u potpunosti riješiti problem stradavanja ptica od elektrokucije.