U tjednu uoči Svjetskog dana voda (22. ožujka) čija je ovogodišnja tema Voda i energija, objavljujemo napise iz novog broja HEP Vjesnika posvećene hidroelektranama.
Predsjednik Uprave HEP-a d.d. Tomislav Šerić je na konferenciji Energy Investment Forum, održanoj krajem veljače u Zagrebu konstatirao da će HEP kod definiranja investicijskih prioriteta izabrati strategiju diversifikacije rizika i praćenja trendova kod odluka o investicijama. Usmjerenje na energetski miks ocijenio je, još uvijek je dobar scenarij, budući da u hidropotencijalima kao obnovljivim izvorima, HEP ima više od polovice kapaciteta. Najavio je HEP-ova ulaganja i u ostale obnovljive izvore uz napomenu da je u javnosti nedovoljno poznat HEP-ov projekt revitalizacije hidroelektrana, s ulaganjima od 1,6 milijarda kuna. To je projekt koji u značajnoj mjeri zapošljava hrvatsku industriju.
Na Konferenciji je ocijenjeno da sporo napreduje zastupljenost malih hidroelektrana, ponajviše zbog relativno velikih potrebnih ulaganja, dugotrajne pripreme projekata i strogih uvjeta zaštite okoliša. Naime, njihove su lokacije pretežito na području ekološke mreže Natura 2000, a investitora nema i zbog zastarjelog i nevjerodostojnog registra lokacija. Ti su obnovljivi izvori inače među najsigurnijim investicijama jer jamče dugoročnu dobit, ali i jedan od najslabije iskorištenih energetskih resursa u Hrvatskoj, jer ih za sada ukupno na mreži 20 MW od Strategijom predviđenih 100 MW.
Držislav Šikić iz HEP Proizvodnje informirao je sudionike Konferencije da 23 HEP-ove proizvodne jedinica spadaju u kategoriju malih hidroelektrana, a većina ih je izgrađena na lokacijama velikih hidroelektrana, kao agregati koji koriste vode biološkog minimuma.