EN

Kako studenti vide Zagreb na Savi?

20.03.2014.
U tjednu uoči Svjetskog dana voda (22. ožujka) čija je ovogodišnja tema Voda i energija, objavljujemo napise iz novog broja HEP Vjesnika posvećene hidroelektranama.

Više od 50 studenata sa četiri zagrebačka fakulteta, okupljenih u multidisciplinarne skupine, te petnaestak njihovih mentora sudjelovalo je u izradi radova urbanističkog promišljanja obala Save u gradu Zagrebu, prema novoj koncepciji Programa Zagreb na Savi. U osam radova, objedinjenih u katalog, oni su obuhvatili osam prostornih cjelina na području od Podsuseda do Ivanje Reke. Svima je zajednička značajka proširenje namjene sportskih i rekreacijskih prostora te mogućnosti različitih javnih i društvenih sadržaja, kao i snažna orijentacija na očuvanje postojećeg zelenog koridora uz rijeku Savu. Studenti smatraju da se taj prostor ne bi trebao koristiti za novu stanogradnju te predlažu razvoj ptičjih rezervata. gradnju vodenog parka, golf terena, splavi s kafićima i klubovima te slične sadržaje. Studentska radionica i katalog radova zajednički su projekt Društva arhitekata Zagreba, zagrebačkog Arhitektonskog fakulteta te HEP RVNP-a, koji razvija Program Zagreb na Savi.
 
Zagreb na Savi je inače prvi program u svijetu koji će se podvrgnuti provjeri stupnja održivosti u ranoj fazi razvoja te na taj način dobiti smjernice za daljnji razvoj. Procjena će trajati do kraja kolovoza 2014., a provest će je akreditirani stručnjaci iz International Hydropower Associationa. Održivost programa će se evaluirati u nekoliko kategorija, a u potpunosti će se financirati iz EU projekta Hydro 4LIFE. Protokol su zajednički razvili Svjetska banka, Worldwide fund for nature, The Nature Conservancy, Transparency International, Citi institutional clients group te ministarstva za zaštitu okoliša nekoliko država. To je metoda ocjene pojedinačnih projekata prema globalno primjenjivim kriterijima od strane nepristranih akreditiranih stručnjaka. Cilj je ovog zajedničkog projekta nevladinih organizacija i financijskih institucija, izbor održivih projekata sa smanjenim rizikom ulaganja.