U organizaciji Udruge hrvatskih branitelja Veterani 126. sinjske brigade 27. siječnja o.g. obilježena 20. obljetnica vojne akcije Peruća, izvedene od 27. do 28. siječnja 1993. godine.
Tom prigodom oslobođena je brana Peruća i okolna naselja, neprijatelj je potisnut desetak kilometara prema Kninu, a izbjeglice su se vratile na svoja stoljetna ognjišta. U akciji je na hrvatskoj strani poginuo Ante Buljan, a troje vojnika bilo je ranjeno. Upravo na spomen obilježju podignutom njemu u čast okupili su se brojni branitelji i uzvanici, među kojima su bili: predsjednik Republike Ivo Josipović; ministri obrane i branitelja Ante Kotromanović i Predrag Matić sa suradnicima; umirovljeni general Ante Gotovina; časnik britanske vojske Mark Nicholas Gray; predstavnici Splitsko-dalmatinske županije, gradova i općina Cetinskog kraja, braniteljskih udruga i Hrvatske elektroprivrede. Posljednji se braniteljima i uzvanicima obratio predsjednik I. Josipović, koji je, između ostalog, kazao: U ovoj akciji pokazalo se veliko junaštvo ovdašnjeg naroda koji je, oslobodivši Peruću, zapravo otvorio put cjelokupnom oslobađanju Republike Hrvatske. Zaključio je kako će, dvadesetak godina nakon oslobođenja, Hrvatska ući u najekskluzivniji klub europskih zemalja: Pokazat ćemo kako Hrvatska, jest, može i zna biti odgovorna država, a ona to ne bi mogla biti bez ljudi poput ovih koji su je oslobodili.
Uz veliku vojnu, političku i sigurnosnu važnost vojna akcija Peruća imala je i komponentu humane i ljudske solidarnosti, koju je pokazao britanski časnik, pripadnik UNPROFOR-a Mark Nicholas Gray onemogućivši katastrofu nesagledivih posljedica. Za njegov doprinos u sprječavanju rušenja brane i potapanja sliva rijeke Cetine predsjednik I. Josipović uručio mu je odličje Reda kneza Domagoja s ogrlicom. On je osobnim angažmanom, slušajući savjete HEP-ovih zaposlenika i svoju savjest, spasio Peruču od proboja.