EN

Obljetnica oslobođenja Peruće

28.01.2015.
Prije 22 godine, 28. siječnja 1993., u jednoj od najvažnijih vojnih akcija Domovinskog rata oslobođena je hidroelektrana Peruća i taj je dan trajno zabilježen u povijesti Hrvatske elektroprivrede.

Važan dan u povijesti Cetinskoga kraja u sjećanjima je svih onih koji su tom zlom vremenu svjedočili na različite načine: kao borci, političari, stručnjaci, rukovoditelji i radnici, kao stanovnici Sinjskoga polja, kao novinari… Oslobađanjem brane HE Peruća spriječen je najstrašniji planirani scenarij katastrofičnog potopa i potpunog uništenja tog područja.

Podsjetimo, nakon što je 17. rujna 1991. neprijatelj zaposjeo područje unutar kojega je bilo akumulacijsko jezero, brana i strojarnica HE Peruća, u kontrolnoj galeriji brane i preljevnoj građevini postavljeno je između 20 i 30 tona eksploziva. Premda su od srpnja 1992. branu nadzirali pripadnici UNPROFOR-a, sa strepnjom se dočekivao svaki novi dan. Neprijatelj je 7. siječnja 1993. ponovno zaposjeo branu, a dan poslije su se s tog područja povukli dotadašnji njeni čuvari - međunarodne snage. Bio je zadnji čas za odluku i akciju Hrvatske vojske, koja je uspjela osloboditi područje od 240 četvornih kilometara i tako spriječiti da razorna snaga vodene bombe iz prepunog akumulacijskog jezera potopi cijelo Sinjsko polje i nizvodno područje sve do Jadranskog mora.

Srećom, eksploziv koji su neprijatelji aktivirali prije povlačenja, kao čin očajnika, branu je oštetio, ali ne i srušio, i brana se potom morala žurno sanirati. Prva faza sanacije započela je još te godine, početkom kolovoza. Krajem svibnja 1996. brana HE Peruća, obnovljena u cijelosti,  još viša, snažnija i ljepša ponosno je nastavila obavljati svoju odgovornu i zahtjevnu zadaću – čuvanje vode za sva proizvodna postrojenja Cetinskog sliva