Službeni naziv elektrane je bio "Prva povlaštena električne centrala u Dalmaciji "Krka" Ante Šupuk i sin", a kasnije je nazvana HE Jaruga 1. izgrađena je na Skradinskom buku na Krki i prvotno je imala jedan jednofazni agregat snage 300 kW frekvencije 42 Hz. Bila je prva hidroelektrana na ovim prostorima s pripadnom izmjeničnom prijenosnom i distribucijskom mrežom prema javnoj rasvjeti u Šibeniku što je bio prvi elektroenergetski sustav na izmjeničnu energiju za javne potrošače uopće na području Dalmacije i Hrvatske. Taj je sustav temeljen na Teslinom izmjeničnom sustavu proizvodnje, prijenosa i distribucije električne energije i puštena je u rad samo par dana iza HE na Nijagari. HEP je taj datum prorade javnog sustava proizvodnje, prijenosa i distribucije odredio kao osnivački datum tvrtke.
1899. godine je izgrađen drugi agregat snage 300 kW u toj elektrani koja je osim javne rasvjete Šibenika davala energiju za mlinove, uljarice, tvornicu tjestenine, kazalište, kavane, hotele kao i prva domaćinstva.
Hidroelektrana ukupne snage 0,6 MW je radila do 2014. kada je demontirana i napuštena zbog ratnih potreba za materijalima.
2012. godine je na ostacima prvotne elektrane restauriran preostali dio zgrade te je postavljena spomen ploča IEEE od strane CIGRE.
Druga rekonstrukcija, zamjenom prve i ugradnjom druge turbine 2 x 2,7 MW u sklopu izgradnje tvornice aluminija u Lozovcu. Od tada se elektrana naziva HE Jaruga.
Te je godine donesena odluka o razvoju i započinje centralizirana toplifikacija Osijeka. Elektrana uz Dravu mijena ime u Toplana.
Saznajte više1963.Time prestaje korištenje ugljena kao goriva, a zamjenjuje ga teško loživo ulje i prirodni plin.
Saznajte više1966.Uvodi se i prirodni plin kao glavno gorivo, a ekstra lako postaje pričuvno gorivo.
Saznajte više1980.RHE Obrovac (sadašnji naziv Velebit) puštena u rad kao prva reverzibilna hidroelektrana snage 2 x 138 MW u generatorskom radu i - (2 x 120) MW u crpnom režimu. Koristi se gornje akumulacijsko jezero rijeke Ričice i donje na Zrmanji.
Saznajte više1984.Sustav Lepenice se gradio od 1985. Vode su se koristile u HE Vinodol od 1987. izravnim ispuštanjima temeljnog ispusta brane.
Saznajte više1995.Uz svaku PT je izgrađen i kotao utilizator za proizvodnju topline za potrebe CTS-a zapadnog dijela Zagreba. Za tu potrebu je od MRS Botinec do lokacije EL TO kroz gradsko podruje izgrađen i VT plinovod koji je prošao ispod Save.
Saznajte više1998.Revitalizacija završena zamjenom turbinskog kola agregata 1, nastavljena zamjenama kola agregata 2 (1998.) i agregata 3 (1999.), te zamjenama generatora agregata 3 (2002.) i agregata 1 i 2 (2003.) kao i zamjenama turbinskih regulatora sva tri agregata (2003.). Povećana je snaga HE sa 75 na 90 MW.
Saznajte više2003.Pogon KTE Jertovec - rekonstrukcija kroz kapitalni remont parne turbine i rekonstrukcijom regulacije turbineTA A(1) kao i s kapitalnim sa zahvatima na plinskim turboagregatima PTA A i PTA B (revitalizacija generatora obih turbina sa zamjenom sustava uzbude generatora, zamjena sustava hlađenja, zamjenu sustava vođenja plinskih turboagregata) i zamjena opreme rashladnog tornja br. 2. Ukupni efekt zahvata je efekt 0,5 MW na prnpoj i 1,5 MW na svakoj plinskoj turbini kao i dinamičko ubrzanje rada koje omogućuje start plinskih turbina za manje od 15. minuta što osigurava pružanej usluga elektroenergetskom sustavu (tercijarna regulacija)
Saznajte više2013.Time je TE Plomin d.o.o. prešao u 100% vlasništvo HEP-a.
Saznajte više2015.Revitalizacija i modernizacija na bloku 2 obuhvaća zamjenu 0,4 kV razvoda (MCC) kotlovskog i turbinskog postrojenja čime je povećana pouzdanost rada bloka, zamjenu pomoćnog parnog kotla, čime je skraćeno vrijeme starta, te rekonstrukciju niskotlačnog dijela turbine (retrofit), čime je povećana snaga proizvodne jedinice s 210 MW na 217 MW uz istu potrošnju ugljena.
Saznajte više2017.Nastavak revitalizacija i modernizacija opreme bloka 2: Zamijenjene kondenzatorske cijevi čime je povećana pogonska raspoloživost, Izgrađeno postrojenje za uklanjanje oksida dušika (DeNOx) radi usklađivanja obveza prema Okolišnoj dozvoli
Saznajte više2018.Rekonstruirani vrelovodni kotlovi VK3 i VK4 kako bi udovoljili zakonskim obvezama po pitanju graničnih vrijednosti emisija dimnih plinova te puštena u pogon nova steamblok kotlovnica 2x35 t/h za proizvodnju tehnološke pare.
Saznajte više2018.EL-TO ZAGREB: Pušten u pogon niskotlačni parni kotao NTK2 s kapacitetom proizvodnje 39 t/h tehnološke pare. Ugrađeni dodatni izmjenjivači topline na kotlove UT1 i UT2 čime je dobiveno dodatnih 2x2,9 MWt uz istu potrošnju goriva.
Saznajte više2018.