Hrvatska elektroprivreda sudjelovala je u vrijednom projektu istraživanja populacije bijele rode u istočnom dijelu Zagrebačke županije s ciljem zaštite te, za eko-sustav, vrlo važne vrste.
Istraživanje je tijekom lipnja ove godine proveo volonter, magistar ekologije Luka Basrek, uz pomoć članova Ornitološke sekcije Udruge studenata biologije – BIUS. Zaposlenici Pogona Dugo Selo Elektre Zagreb sudjelovali su 14. i 15. lipnja u akciji obilježavanja mladunaca bijele rode na gnijezdima. Uz pomoć hidrauličkih dizalica omogućili su pristup gnijezdima radi obilježavanja, odnosno prstenovanja roda. Taj se postupak provodi radi lakšeg nadzora bijelih roda i dobivanja informacija o tome gdje se hrane, sele, gnijezde te na kraju gdje završavaju svoj život. Te su informacije od velikog značaja za osmišljavanje što učinkovitijih mjera očuvanja bijele rode u Zagrebačkoj županiji, ali i na području Hrvatske. Zaštitom bijelih roda posredno se štiti i njezino stanište te sve vrste koje tamo žive kao i tradicionalni način života, jer uspješnost gniježđenja bijelih roda ovisi o poljoprivrednim površinama koje se koriste na ekstenzivan način.
Prvi dio istraživanja obuhvatilo je lociranje gnijezda bijelih roda u svim naseljima Zagrebačke županije istočno od rijeke Save. Ukupno je zabilježeno oko 150 aktivnih parova što čini oko 10 posto nacionalne populacije. Nakon toga pristupilo se obilježavanju ptića metalnim prstenovima i prstenovima u boji, koji se koriste jer su mnogo veći i njihova se jedinstvena oznaka može pročitati s većih udaljenosti. Prstenovanje su provela dvojica licenciranih prstenovača, Luka Basrek i Luka Jurinović uz pomoć članova Ornitološke sekcije Udruge studenata biologije – BIUS, te biologa Tomislava Klamfara. Uz HEP u projekt je bila uključena Javna ustanova za upravljanje zaštićenim područjima Zagrebačke županije koja je financirala sve ostale troškove istraživanja. Ova je akcija imala i dodatnu korist. Luka Jurinović, djelatnik Centra za peradarstvo Hrvatskog veterinarskog instituta, uzeo kloakalne briseve koji će se koristiti u istraživanju prisutnosti virusa influence H5N1 koji je uzročnik ptičje gripe.