EN

HEP širi bazu obnovljivih izvora energije

05.05.2015.
Početak procesa izgradnje bioelektrana-toplana u Osijeku i Sisku te mogućnosti energetskog korištenja otpada, naglašene su teme u novom broju HEP Vjesnika.

BE-TO Sisak i BE-TO Osijek bit će prva kogeneracijska postrojenja na šumsku biomasu u statusu povlaštenog proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora i kogeneracije u proizvodnom portfelju HEP-a, najavljujemo u HEP Vjesniku. 

U EU u pogonu je 450 postrojenja za energetsku oporabu otpada. Hoće li se takva postrojenja graditi na nekoj od lokacija termoelektrana HEP-a, ovisi o pomno razmotrenim brojnim preduvjetima, poruke su s konferencije Waste-2-Energy. Osim zbog činjenice da je u Hrvatskoj šumom pokriveno 42 posto površine te da je energetsko korištenje otpada važna karika u cjelovitom sustavu gospodarenja otpadom, struka preporučuje energetsko korištenje biomase i otpada i zbog toga jer takva postrojenja omogućuju istodobnu proizvodnju električne i toplinske energije uz stalan i predvidiv pogon za razliku od vjetroelektrana ili sunčanih elektrana.

Upravo je instaliranih 89 GW kapaciteta solarne energije u bilo prijetnja za stabilnost europskog elektroenergetskog sustava za nedavne pomrčine Sunca. No, europski operatori prijenosnih sustava, uključujući i naše iz HOPS-a, dobro su se pripremili – sustav se nije zaljuljao.

HEP investira u obnovljive izvore, ali i u strateške konvencionalne izvore. Niti jedna država ne smije biti bez izvora temeljne energije, bez obzira na sve veći instalirani kapacitet OIE i činjenicu što se energija na tržištu (danas) može kupiti vrlo jeftino, jedna je od poruka Energy Investment Foruma 2015. 

Ova stranica upotrebljava kolačiće
Nužni kolačići - omogućuju interakciju s uslugom ili internetskom lokacijom kako biste mogli pristupiti osnovnim značajkama za pružanje te usluge. Odnose se na zatraženu uslugu kao što je, npr. identifikator sesije trenutačnog posjeta.
Funkcionalni kolačići - omogućuju internetskoj stranici pružanje poboljšane funkcionalnosti i personalizaciju, npr. pamćenje jezika na kojem se prikazuje sadržaj stranica toga internetskog mjesta.
Statistički kolačići - omogućuju prikupljanje podataka u agregiranom obliku bez identificiranja samoga korisnika. Služe za praćenje ponašanja korisnika na internetskoj stranici u svrhu istraživanja tržišta i praćenja analitike. Ovi uvidi omogućuju internetskoj stranici poboljšavanje sadržaja i razvijanje boljih značajki koje unaprjeđuju korisnički doživljaj.
Marketinški kolačići - omogućuju prikupljanje informacija o navikama i ponašanju korisnika na internetskom mjestu radi objavljivanja relevantnih oglasa za korisnika usklađenih s njegovim interesima. Također se mogu koristiti i za mjerenje učinkovitosti neke kampanje.
Prihvaćam odabrane
Na ovoj mrežnoj stranci koriste se kolačići. Molimo Vas da pročitate Obavijest o kolačićima.
Prihvaćam sve