EN

Kako su spašeni stanovnici nizvodno od Peruće

21.07.2015.
Uz vijest o uhićenju Borislava Đukića, bivšeg zapovjednika 221. motorizirane brigade 9. kninskog korpusa JNA, pod optužbom za zločin protiv čovječnosti rušenjem brane Peruća (1993.), objavljujemo podsjetnik na taj događaj.

Brana i strojarnica HE Peruća okupirane su 17. rujna 1991., nakon čega je neprijatelj zatvorio zatvarač na temeljnom ispustu, a podignuo preljevni zatvarač. Time je spriječeno ispuštanje vode iz akumulacije, koju koriste nizvodne hidroelektrane, tako da je krajem prosinca razina vode u njoj dosegla kritičnu razinu, te ugrozila branu. Prijetilo je prelijevanje glinene jezgre i krune brane. Na pregovorima s neprijateljem, 1. siječnja 1992., spušten je preljevni zatvarač za 90 cm čime je taj rizik donekle smanjen. Međutim, u injekcijskoj galeriji i preljevnoj građevini ostalo je 20 do 30 tona eksploziva. 

U srpnju 1992. UNPROFOR preuzima potpunu kontrolu i odgovornost za objekt. Međutim, usprkos obećanjima međunarodnih promatrača, 27. siječnja 1993. okupatori su zauzeli objekt. Sljedećeg dana, 28. siječnja, snage UNPROFOR-a napuštaju elektranu, a postrojbe Hrvatske vojske uspjele su potisnuti neprijatelja koji je prigodom povlačenja, aktivirao eksploziv u kontrolnoj galeriji brane Peruća. Brana se dijelom ulomila, voda je prodrla u njenu unutrašnjost, teško je oštetila i prijetila potpunim uništenjem, te poplavom čitavom nizvodnog toka, sve do Omiša. Srećom, istog dana stručnjaci HEP-a došli su na Peruću, te djelovali hitno i učinkovito. Otvoren je temeljni ispust i omogućen protok vode iz jezera. Katastrofa je izbjegnuta.