EN

Početak izvedbe kogeneracijskog postrojenja na biomasu u Strizivojni Hrast

16.10.2008.
U HEP ESCO-u 15. listopada potpisan je Ugovor za izgradnju kogeneracijskog postrojenja na biomasu snage 3,3 MW između investitora Strizivojne Hrast d.o.o. i HEP ESCO-a d.o.o. i izvoditelja radova konzorcija TPK-EPO Proizvodnja d.o.o.(Zagreb) i KIV Engineering d.o.o.(Celje).

Ugovor su potpisali Gordana Lučić, direktor HEP ESCO-a d.o.o., Mato Ravlić, direktor Strizivojna Hrast d.o.o., Željko Begić, direktor TPK-EPO Proizvodnja d.o.o. te Ivo Kreča, direktor KIV Engineering-a d.o.o. Izgradnja kogeneracijskog postrojenja u Strizivojni Hrast d.o.o. je projekt koji sinergijski objedinjuje projekt energetske učinkovitosti i projekt obnovljivih izvora energije. Tu se izgradnjom kogeneracijskog postrojenja zamjenjuje rad neučinkovitih i skupih dizelskih agregata za proizvodnju električne energije (3,86 puta skuplja nego električna energija iz mreže HEP-a) i ostvaruju uštede u potrošnji energenata jer se za gorivo koristi otpadno drvo iz proizvodnog procesa. Tehnologija kogeneracijskih postrojenja je najučinkovitija jer je riječ o istovremenoj proizvodnji električne i toplinske energije. Zamjenom dizelskog goriva kao energenta drvnom masom dodatno se pridonosi i zaštiti okoliša. To je uz energetsku učinkovitost jedan od glavnih razloga da je HEP ESCO d.o.o. zajedno sa Strizivojnom Hrast d.o.o. krenuo u zajedničku izvedbu Projekta energetske učinkovitosti izgradnjom kogeneracije na biomasu.

Kogeneracijsko postrojenje loženo biomasom čiji su glavni dijelovi parni kotao (svježa para 20t/h; 40 bar/400°C), parni turbogenerator s reguliranim oduzimanjem nazivne snage 3,3 MWel, zrakom hlađeni kondenzator, toplinske stanice nazivne toplinske snage od 6 MWth i elektro oprema, izgradit će konzorcij koji čine hrvatska tvrtka TPK-EPO Proizvodnja d.o.o. i slovenska tvrtka KIV Engineering d.o.o. koja iza sebe ima cijeli niz energetskih objekata. U realizaciju samog projekta s udjelom od 60 posto uključene su i mnogobrojne hrvatske tvrtke. Izvedbu projekta podržava i sufinancira Svjetska banka (IBRD) kao projekt energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije iz biomase.