EN

TE Plomin C nije u sukobu s klimatskim politikama

17.10.2014.
Objavljujemo reagiranje na performans Zelene akcije "Klimatski kaos" (Zagreb, 17. listopada), koji je, prema izjavama organizatora „imao za cilj pritisak na Vladu da odustane od izgradnje termoelektrane na ugljen Plomin C“

Radi sagledavanja objektivne slike o utjecaju rada budućeg zamjenskog bloka na lokaciji TE Plomin (TE Plomin C), treba uzeti u obzir nekoliko podataka:

Prvo, Hrvatska ima emisiju CO2 po stanovniku za oko 30 posto nižu od prosjeka Europske unije. Sektor za proizvodnju električne energije u Hrvatskoj ima značajno manje emisije stakleničkih plinova od prosjeka EU, najviše zahvaljujući visokom udjelu hidroelektrana.

Drugo, ulaskom u pogon TE Plomina C, doprinos povećanju emisije CO2 na svjetskoj razini emisija stakleničkih plinova, a klimatske promjene potaknute emisijama stakleničkih plinova i jesu globalni problem, iznosit će tek oko 0,007 posto.

Treće, projektnim rješenjem i prema Studiji utjecaja na okoliš, na lokaciji TE Plomin rezerviran je prostor za naknadnu izgradnju postrojenja za izdvajanje i skladištenje CO2 (CCS), kojim se emisije CO2 mogu smanjiti za 90 do 95 posto.

Činjenica je da su HEP-ove termoelektrane većinom zastarjele, da imaju nisku učinkovitost i relativno visoke emisije stakleničkih plinova po jedinici proizvedene električne energije.  One se, u skladu sa strateškim razvojnim odrednicama, postupno zamjenjuju novim visokoučinkovitim proizvodnim jedinicama. Na taj će se način smanjiti specifične emisije stakleničkih plinova po jedinici proizvedene električne energije iz termoelektrana u Hrvatskoj. Projekt TE Plomin C treba promatrati u tom kontekstu, i u tom smislu on je prema okolišu, europskoj regulativi i globalnim dogovorima, odgovoran projekt.